17 Ocak 2018 Çarşamba
 

Mehmet Altan

7.9.2011 0

Özel Harp ne işe yarar?

Dün neydi? 6 Eylül.

Bugün ne? 7 Eylül.

Peki, '6-7 Eylül' size neyi anımsatıyor? 55 yıl öncesini, 6-7 Eylül 1955'i soruyorum...

Her şey 'Atatürk'ün Selanik'teki evine bomba atıldı' haberleriyle başladı.

Haber asılsızdı ama faturası ağır oldu.

Haber önce, saat 13.00'de radyodan duyuruldu, ardından İstanbul Expres Gazetesi ikinci baskı yaparak konuyu manşetine taşıdı.

Tirajı 20 bin olan gazete o gün 290 bin basıldı ve Kıbrıs Türktür Derneği üyelerince bütün İstanbul'da dağıtılmaya başlandı.

***

Amaç halkı galeyana getirmekti, istenen oldu.

Grubun telkin ve teşvikiyle yerel kalabalıklar ve şehre dışarıdan getirilmiş olan kitleler, cumhuriyet tarihinde görülmemiş bir yağma ve yıkım gerçekleştirdi, İstanbul savaş alanına döndü.

6 Eylül akşamı başlayan ve yaklaşık 9 saat süren olaylar boyunca ve sonrasında Türk basınına göre 11 kişi, bazı Yunan kaynaklarına göre 15 kişi öldürüldü, 32 Rum da ağır yaralandı.

Rumlara ait 4 bin 500'e yakın işyeri, 110 otel, 27 eczane, okul, fabrika ve oteller büyük zarar görürken İstanbul'da bulunan 73 Rum Ortadoks kilisesinin tamamı ateşe verildi.

Saldırıların sonrasında İstanbul'da sıkıyönetim ilan edildi.

Olaylar, başlangıçta 'komünistlerin tahriki' olarak yorumlanmıştı, ancak 1960 darbesi sonrası fatura Demokrat Parti'ye kesildi, parti yönetimi cezalandırıldı. Rumların büyük göç dalgalarıyla ülkeden ayrılmasına neden olan olaylar, Türkiye'nin yakın tarihine bir utanç tablosu olarak kazındı.

***

Yukarıdaki haberi dün haber sitelerinden birinden aldım. Baktım, 'fail' haberde utangaç bir biçimde gizlenmiş... Çünkü 'fail' belirsizleştirilmiş... Hâlbuki fail gün gibi ortada... Adı, sanı, her şeyi belli.

Orgeneral rütbesinden emekli olmuş, tuğgenerallik rütbesinde Özel Harp Dairesi (ÖHD) Başkanlığı yapmış, Genelkurmay İstihbarat Başkanlığı'nda ve Milli Güvenlik Kurulu'nda üst düzey görevlerde bulunmuş Sabri Yirmibeşoğlu, Fatih Güllapoğlu'na ne diyor?

'Bak ben sana bir örnek daha vereyim.

1974'teki Kıbrıs Harekâtı. Eğer ÖHD olmasaydı, o harekât, yani iki harekât da o kadar başarılı olabilir miydi? (...) Adaya, bankacı, gazeteci, memur görüntüsü altında Özel Harp Dairesi elemanları gönderildi ve bu arkadaşlarımız, adadaki sivil direnişi örgütlediler, halkı bilinçlendirdiler.YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Diğer Yazıları

0

Diğer Yazarlar