20 Nisan 2018 Cuma
 

Malatya, Arguvan Türkü Festivali'ne Hazır

24-25 Temmuz 2010 tarihlerinde düzenlenecek olan 8. Arguvan Türkü Festivali bu yıl Uluslararası alanda da adından sözettirecek. Festival'e Yunanistan, Azerbeycan, Ermenistan ve Hindistan halk müziği ekipleri katılacak.


İstanbul'da bulunan Arguvan Vakfı ve Köy Dernekleri ile Arguvan Belediyesinin işbirliğiyle düzenlenecek Arguvan 8. Türkü Festivali'nin 24 Temmuz 2010 Cumartesi günü başlayacak. Festivale CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'da katılacak.


Arguvan Belediye Başkanı Hüseyin Taştan, Arguvan ve Köyleri Eğitim Kültür Vakfı Başkanı Mehmet Kızıldaş ve Türk Halk Müziği Sanatçısı Muharrem Temiz bir basın toplantısı yaptı. Başkan Taştan, sevgi, dostluk ve barışın renkleri Arguvan Türkü Festivalinde buluşacağını belirterek, "Arguvan türkülerinin ve kültürünün yaşatılmasında, Arguvanlı ve türkü dostlarının bir araya gelmesinde önemli bir yeri olan Festivali Vakıf ve Derneklerimizle gerçekleştireceğiz. Festivalimize Azerbaycan, Ermenistan, Hindistan ve Yunanistan'dan gelen kültür temsilcileri katılacaktır. Toplumsal barışın ele alınacağı Panel, Sokak Tiyatro gösterileri, Sinema gösterimi, resim sergisi ve Köy gezileri olacaktır." dedi.


Belediye Başkanı Hüseyin Taştan, Festivalin onur konuğunun Arif Sağ olduğunu da vurgulayarak "Ulusal ve yerel sanatçı dostlarımızın katılımıyla gerçekleştirilecek festivalimize Arguvanlıları, Arguvan dostlarını tüm basın ve kamuoyunu davet ediyoruz." diye konuştu. Arguvan Türkü Festivali 24 Temmuz 2010 Cumartesi günü saat 08.30-09.00 arası Çayırlı köyünde buluşma ve kahvaltı ile başlayacak. Daha sonra Koyuncu köyüne gezi düzenlenerek sokak tiyatro gösterisinin ardından öğle yemeğinden sonra Arguvan ilçesine dönülecek.


ERMENİSTAN HALK MÜZİĞİ GURUBU KATILACAK

Arguvan Türkü Festivali Ermenistan Halk Müziği Gurubu'nun konseriyle başlayacak. Daha sonra sırasıyla Nurettin Rençber, Zeynep Karabab, Hindistan Terapi Gurubu, Zuhal, Ayla Karacan, Devrim Salman, Grup Mavra, Ahmet Turan Ercan, Karadeniz Rüzgarı Halk Oyunları ekibi, Tiyatro Gösterimi yapılacak.

20.7.2010

DİĞER HABERLER