20 Nisan 2018 Cuma
 

Malatya Mehter Takımı'ndan 'Urfalıyam Ezelden'

Malatya Belediyesi Tarihi Türk Müziği Korosu Mehter Takımı, mehteri gençlere de sevdirmek amacıyla marşların yanı sıra repertuarına 'Urfalıyam ezelden', 'Dönülmez akşamın ufkundayız', 'Telgrafın telleri' gibi sevilen yöresel parçaları da ekledi.

Gençlere tarih bilinci aşılamanın da amaçlandığı çalışmada etkinlik için gidilen her şehirde yöresel parçalar çalınmaya başlandı. Her hafta cuma günleri Malatya kent meydanında marşlarla vatandaşın karşısına çıkan mehter takımı, bu hafta 'Malatya Malatya bulunmaz eşin' parçasını çalarak vatandaşları şaşırttı. Mehter takımından 'Burası Muş'tur', 'Silifke'nin yoğurdu' gibi parçaları duyan vatandaşlar gösteriyi ilgiyle takip etti.

Mehter Başı Ümit Meşe, gazetecilere yaptığı açıklamada, Malatya Belediyesi Tarihi Türk Müziği Koro'sunun 1994 yılında kurulduğunu, kendisinin kurulduğu günden bu yana takımda görev aldığını söyledi. Küçüklüğünden beri mehtere ilgisi olduğunu belirten Meşe, "Askerlik sonrasında TRT İstanbul Radyosu'nda bu işi daha iyi kavradım. Daha sonra Elazığ, Sivas ve Antakya'nın da aralarında bulunduğu 8 ilde mehter takımı kurdum. Mehteran takımı demek, Osmanlı'dan kalan bir yadigar demek. Onu en iyi şekilde yaşatmak da bizlerin en önemli görevlerimiz arasında. Mehteran aşkı bir başka güzeldir. O duyguyu yaşadığım, tattığım ve çok büyük bir haz aldığım için gençlerimizin de aynı duyguyu yaşamasını istedim. Bu yüzden takımımın sadece mehter değil aynı zamanda gençlerimizin ilgisini çekecek sanat müziği ve çeşitli şarkılar da çalıp söylemesini istiyorum. Mehter takımı olarak Kiziroğlu, Köroğlu, Bolu Beyi, Telgrafın Telleri, Malatya Malatya Bulunmaz Eşin, Dönülmez Akşamın Ufkundayız gibi yeni şarkılar öğrendik. Mehteranla şarkıları da çalarak, gençlerimizin ilgisini çekip milli ve manevi değerleri sevdirmeyi hedefledik." dedi.

Etkinlikler için davet edildikleri şehirlerde o ilin yöresel ezgilerini çaldıklarını anlatan Meşe, Şanlıurfa'da 'Urfalıyım ezelden', Muş'ta 'Burası Muş'tur, Erdemli'de 'Silifke'nin yoğurdu' türkülerinin melodilerini çaldıklarını ifade etti. Meşe, "Bundan sonraki dönemde mehterin ruhuna aykırı davranmadan yenilikler yapacağız. Çaldığımız parçalara yenilerine ekleyeceğiz." diye konuştu. Çaldıkları parçalar için haftada 3 gün prova yaptıklarını dile getiren Meşe, mehteran takımında her meslek grubundan insanın bulunduğunu anlatarak "Belediyenin zabıtasından tutun, temizlik görevlisinden, kaldırım işçisine kadar. Malatyaspor'un eski amigosu da şu anda mehter takımımızda görev yapıyor. Bu işe giren bir daha kopamıyor. Mehterde herkesin yeri vardır. Bir kişinin eksikliği önemli bir sorundur." şeklinde konuştu.

30.7.2010

DİĞER HABERLER