23 Mart 2018 Cuma
 

ABD YENİ BAŞKANINI SEÇTİ

ABD, 45. başkanını seçmek için sandık başına gitti. 2016 Başkanlık seçiminde Cumhuriyetçi aday Donald Trump, favori Demokrat Parti adayı Hillary Clinton karşısında seçimi önde bitirdi. Pensilvanya eyaletindeki 20 delegeyi de kazanan Trump 274 delegeye ulaşarak ABD Başkanı oldu.

ABD'de Cumhuriyetçi Parti adayı Donald Trump, başkan seçilebilmek için gerekli delege sayısı olan 270'i aşarak ABD'nin 45. başkanı oldu.

ABD'de Başkanlık seçiminde Cumhuriyetçi aday Donald Trump ipi göğüsleyen isim oldu. Bazı eyaletlerde hala son oylar sayılıyor ancak Trump, Başkanlık için gerekli 270 delegeyi aştı.

Donald Trump, Son olarak 20 delegeli Pensilvanya ve Alaskayı da alınca delege sayısı 277'ye ulaştı.

Ohio, Florida ve Kuzey Carolina gibi kritik eyaletleri kazanan Trump, son olarak Georgia, Utah ve Iawo, Pensilvanya ve Alaska eyaletlerinde de rakibine üstünlük kurdu.

Trump, bu sonuçlarla seçici kurul delege sayısını 277'e yükseltti. Böylelikle Trump kendisini başkanlığa götürecek 270 sayısını aşmış oldu.

Trump, şimdiye kadar Florida, Wisconsin, Iowa, Georgia, Ohio, Kentucky, Utah, Indiana, Batı Virginia, Güney Karolina, Montana, Tennessee, Alabama, Mississippi, Wyoming, Teksas, Güney Dakota, Kuzey Dakota, Nebraska, Kansas, Oklahoma, Arkansas, Pensilvanya ve Alaska eyaletlerinde oyların çoğunluğunu aldı. Trump, 277 seçici kurul delegesi kazandı.

Seçim neden Salı günü yapıldı?

Clinton ise Kaliforniya, Nevada, Washington State Hawai, Oregon, Virginia, Rhode Island, Illinois, New York, Vermont, Maryland, Massachusetts, New Jersey, Delaware ile başkent Washington DC ve Connecticut eyaletlerini kazanarak 215 delegeye ulaştı.

9.11.2016

DİĞER HABERLER