20 Nisan 2018 Cuma
 

ATEŞKES BEKLENTİSİNE RAĞMEN SALDIRILAR DURMADI

Mısır ve Filistinli yetkililerin Gazze krizinde ateşkesin yakın olduğunu bildirmesine rağmen, İsrail'in bombardımanı sürüyor.

Salı günü boyunca devam eden İsrail saldırılarında en az 20 Filistinli daha hayatını kaybetti.

Filistinli militanların fırlattığı roketler ise biri asker 2 İsraillinin ölümüne sebep oldu.

Bir Hamas sözcüsü de BBC'ye ateşkesin eli kulağında olduğunu söylemişti.

Arap bakanlarla birlikte Salı günü Gazze'ye giden Türk Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada "Ateşkes anlaşması yapıldı. Bu gece saat 12.00'de ateşkes yürürlüğe girecek" diye konuşmuştu.

İsrail sözcüsü Mark Regev ise BBC'ye, "henüz anlaşmanın yapılmadığını" bildirdi.

Regev, Hamas'ın "geçici bir soluklanmadan mutlu olacağını" belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: "Böylece dinlenip yeniden silahlanırlar, gelecek hafta veya ay İsrail'e yine füzeler düşer. Böyle olsun istemiyoruz."

Halka, 'merkeze gidin' çağrısı

Bu arada İsrail, Gazze'nin kuzey, güney ve doğusunda yaşayan Filistinlilere güvenlikleri için Gazze'nin merkezine gitmeleri çağrısında bulundu.

İsrail tarafından dağıtılan el ilanlarında, 'İsrail güvenlik güçlerinin onlara zara vermek istemediği ve bu yüzden evlerinden ayrılıp Gazze'nin merkezine gitmelerini talep ettiği' belirtildi.

Fransız haber ajansı AFP, bürosunun bulunduğu binanın İsrail hava saldırısında isabet aldığını, saldırıda yaralanan olmadığını duyurdu.

İsrail ordusu ise aynı binanın yedinci katında bulunan Hamas istihbarat merkezinin hassasça hedef alındığını savundu.

Salı günü boyunca İsrail topraklarına 150 civarında roket fırlatıldığını kaydeden İsrail, birçok roketin "Demir Kubbe" denilen savunma sistemi tarafından engellendiğini açıkladı.

Gazze'yi kontrol eden Hamas ve diğer Filistinli grupların fırlattığı roketlerden biri, Eşkol'de bir İsrail askerinin ölümüne yol açtı.

Negev çölüne düşen bir roket de, İsrail Savunma Bakanlığı için çalışan bir sivili öldürdü.

AFP, Hamas'ın Gazze Şeridi'nde 6 kişiyi "idam ettiğini" haber verdi.

Habere göre, maskeli militanlar İsrail için çalıştığını iddia ettikleri bu kişileri "hainlikleri" nedeniyle vurarak öldürdü.

Gazze'deki Hamas hükümetinin açıklamasına göre, birinci haftasını dolduran İsrail saldırılarında, çoğu sivil olan en az 130 Filistinli öldü.

Militanların fırlattığı roketler ise 5 İsrail vatandaşının yaşamını yitirmesine yol açtı.

Clinton İsrail'de

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Çarşamba gününden beri devam eden krize çözüm arayışları için Salı akşamı İsrail'e gitti.

Bir anlaşmaya varılmasına çalışacaklarını söyleyen Clinton, Mısır'ın arabuluculuk çabasından övgüyle söz etti.

Clinton'ın Çarşamba günü Filistin yönetiminin bulunduğu Batı Şeria'ya ve Mısır'ın başkenti Kahire'ye gitmesi bekleniyor.

Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, İsrail'in hava saldırılarının Salı gününü Çarşamba'ya bağlayan gece son bulmasını beklediğini söylemişti.

Hamas sözcüsü Ayman Taha da Kahire'de yaptığı açıklamada, ateşkesin Salı gecesi yürürlüğe gireceğini dile getirmişti.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon da ateşkes çabalarına destek vermek için Kahire'de Arap Birliği yetkilileriyle görüştü.

Davutoğlu Gazze'deydi

Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Arap dışişleri bakanlarından oluşan bir heyetle birlikte Gazze'yi ziyaret etti.

Anadolu Ajansı'na göre Rafah Sınır Kapısı'dan geçiş yapan Davutoğlu konvoyla Gazze kent merkezine doğru giderken çok sayıda Filistinli, bakan ve Türkiye lehine sloganlar attı.

Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el-Arabi başkanlığındaki heyette Mısır, Katar, Tunus, Fas, Lübnan, Ürdün, Irak ve Sudan'ın dışişleri bakanları da yer aldı.

Türkiye Başbakanı Tayyip Erdoğan ise parlamentoda yaptığı konuşmada, İsrail'i "etnik temizlik" yapmakla suçladı.

BBC TURKCE

21.11.2012

DİĞER HABERLER