21 Mayıs 2018 Pazartesi
 

AZERBAYCAN'IN PETROL KAPLICALIRI

Evet yanlış duymadınız, ham petrol, sağlık merkezlerinde hastaların tedavisinde kullanılıyor.

kirilmanoktasihaber.com Petrol, Azerbaycan'ın en önemli ihraç ürünlerinden biri olmasının yanı sıra, sağlık alanında da ciddi faydalar sağlayan bir madde olarak kullanılıyor.. Evet yanlış duymadınız, ham petrol, sağlık merkezlerinde hastaların tedavisinde kullanılıyor. Bu alanda faaliyet gösteren kliniklerde hastalar, şikayetlerine göre bir ön muayeneden geçirildikten sonra doktor kontrolünde küvetlere doldurulmuş petrolle banyo yapıyor.


Sağlık merkezinde görevli doktorlara göre, banyo yapılan petrol sadece Naftalan bölgesinde çıkıyor. Petrol banyosu hareket sistemini sağlayan kas hastalıklarının tedavisinde önemli etki gösteriyor. Bel kasları, boyun kasları ile sinir sistemi kaslarına iyi geliyor. Ayrıca deri hastalıklarının tedavisi için de kullanılıyor. Hasta petrol dolu küvetin içinde 8-12 dakika doktor kontrolünde oturarak 12 seans tedaviye devam ediyor.


Petrolün Azerbaycan'da kullanıldığı bir başka alan da sanat... Ülkenin bazı ünlü ressamları eserlerinde yağlıboya yerine, ham petrol kullanıyor. Ve petrolle yaptıkları tabloları hem yurtiçinde hem de yurt dışında sergiliyor. İşte bu ressamlardan biri de Sabir Çopuroğlu.


Çopuroğlu'nun en önemli özelliği petrolle yaptığı resimlerinde fırça kullanmıyor olması. Daha doğrusu bir ressam için gerekli olan araç-gereçlere de ihtiyaç duymuyor. Bütün maharet parmaklarında. Petrolü kartona döküp parmaklarını ve tırnaklarını fırça yerine kullanarak harikalar yaratıyor.

29.12.2010

DİĞER HABERLER