26 Mayıs 2018 Cumartesi
 

HER YIL 3 MİLYON KADIN SÜNNET EDİLİYOR

Ramazan Öztürk Yazdı...

Afrika'nın bir çok ülkesinde ne yazık ki hala kız çocukları sünnet ettiriliyor. Üstelik sünnet geleneği sadece Müslüman topluluklarına ait değil.. Çünkü Hıristiyanlar da bu çağ dışı uygulamayı sürdürüyor. Yani kızların sünneti, Afrika Kıtası'nda din ya da Irk ayrımı olmaksızın devam ediyor.
Kadın Sünneti olarak bilinen geleneğin yoğun biçimde uygulandığı yerler arasında Etiyopya, Gambiya, Somali ve Mısır gibi ülkeler bulunuyor.


Zaten ilkel bir gelenek olan 'kadın sünneti' olayı, ne yazık ki yine ilkel şartlar altında gerçekleştiriliyor. Hijyen olmayan yöntemlerle yapılan operasyon sonrasında çok sayıda kız çocuğu hayatını kaybediyor. Mesela, yaygın olarak sürdürülen kadın sünneti geleneği, Mısır'da iki yıl önce yasaklanmasına rağmen, uygulamanın eskisi gibi devam ettiği çok fazla bölge var. Geçtiğimiz hafta Kahire yakınlarındaki bir köyde sünnet ettirilen 13 yaşındaki bir kız çocuğu kan kaybından ölünce, konu yeniden gündeme geldi. Dünya basını bu geleneğin uygulayan toplumlara tepki gösterdi.


Etiyopya, diğer adıyla Habeşistan'da ise, 80'den fazla etnik topluluğun yaşadığı bir ülke.


Buradaki kabileler arasında sünnet geleneğinin yanı sıra, bir de 9-10 yaşındaki kız çocuklarının büyük yaştaki erkeklerle evlendirilmesi gerçeği var.


Kısacası, 21'nci yüzyılda diğer bazı Afrika ülkelerinde olduğu gibi Etiyopya'da da kız çocuklarının sünneti yaygın olarak devam ediyor.. Böylece hem Müslüman hem de Hıristiyanların uyguladığı sünnet geleneği, erkeklerle sınırlı kalmıyor..

"2 - 13 yaş arasında sünnet ettirilen kız çocuklarının bir çoğu kan kaybından ya da mikrop kapması sonucu hayatını kaybediyor...Hayatta kalanlar ise, ömürlerinin sonuna kadar hissiz birer kadın olarak yaşamaya mahkum ediliyor..
KADIN SÜNNETİ NEDİR?

Ülkenin bir çok bölgesinde sürdürülen gelenek, aslında kadınların erkek karşısında güçsüzleştirilmesi anlamına geliyor.. Yani kız çocuklarının klitorisini (bızır) kesiliyor.. Bu sünnetteki amaç kadında cinsel zevk organı olan klitorisi tahrip ederek bekareti korumak, kadının cinselliğini ve cinsel duygularını engellemektir. Ancak sonucu birçok istenmeyen vakalara ve ölümlere sebep olmaktadır.

Kısacası, kadın, sadece erkeğin isteğini yerine getiren ve çocuk doğuran bir makine haline getiriliyor. İşin diğer bir acı yanı da bu geleneğin sürdürüldüğü toplumlarda, sünnetsiz genç kızlara iyi gözle bakılmıyor..
BM verilerine göre, her yıl çoğunluğu Afrika ve Ortadoğu ülkelerinde olmak üzere 3 milyon kadın sünnet ediliyor. Ancak, ölüm riski taşıyan bu geleneğin ortadan kalkması için hükümetler destek verdiği takdirde bir kuşak içinde terk edilebileceğine vurgu yapılıyor.

UNICEF'İN yayınladığı rapora göre ise, geleneksel bir uygulama olan kadın sünnetinin sanıldığından daha yaygın ve konunun hassasiyeti nedeniyle sünnet edilen kadınlardan kaçının öldüğü tam olarak tespit edilemiyor.


Dinle ilgisi olmayan gelenek çerçevesinde, Afrika'da sahra altı bölgesi ve Ortadoğu'daki 28 ülkede şimdiye kadar milyonlarca kadının sünnet edildiği belirtiliyor.

Benzer toplumlarda kadınlara yönelik uygulamalar sadece sünnetle sınırlı kalmıyor. Mesela, Etiyopya'nın başkenti Adis Ababa'da kadınlara eğitim veren merkezin müdürü Elizabeth Abebe'nin söyledikleri insanın tüylerini ürpertiyor..Birlikte dinleyelim:
14.9.2010

DİĞER HABERLER