21 Mayıs 2018 Pazartesi
 

Sri Lanka'da Siyaset Yapan Generalin Rütbeleri Söküldü..Ya Bizde!

Genelkurmay Başkanı Sarath Fonseka, henüz görevi başında iken, siyaset yaptığı için tüm rütbelerini ve şeref madalyalarını kaybetti.

General Fonska, geçen yıl Tamil gerillalarını yenilgiye uğratmış bir kahramandı..Biz de ise, generaller hemen hergün siyaset yapıyor ama onlar hep kahraman olarak kalmaya devam ediyor.


Askeri mahkemede görülen davada, General Fonseka, görevi başındayken siyaset yapmak ve devlet başkanlığına aday olmaktan suçlu bulundu.


Ancak Sri Lanka yasalarına göre, askeri mahkemenin verdiği kararın uygulanabilmesi için Devlet Başkanı Mahinda Rajapaksa tarafından da onaylanması gerekiyordu. Bugün yapılan resmi açıklamaya göre, Devlet Başkanı Rajapaksa, Genelkurmay Başkanı Sarath Fonseka'nın rütbelerinin sökülerek, meslekten ihraç edilmesi kararını onayladı.Geçtiğimiz yıl Tamil gerillalarını bozguna uğratan Fonseka, Ocak ayındaki devlet başkanlığı seçimlerinde Rajapaksa'nın rakibi olmuştu. Seçimi kaybeden general, darbe planı hazırlığı içindeyken tutuklanarak cezaevine konmuştu.

Şimdi bu haberi okuduktan sonra ister istemez Türkiye'deki generaller insanın aklına takılıyor; Acaba, bizim generaller Sri Lanka'da olsaydı, nasıl bir cezayla karşılaşırlardı, diye..Bu durumda, hemen hergün siyaset yapan, bununla da yetinmeyip bir de onlarca darbe planı hazırlayan bizim genaller doğrusu çok şanslı.


Neden mi? işte cevabı:

Mesela, görevi başında iken siyaset yaptığı için rütbeleri sökülen, tüm şeref madalyaları geri alınan Genelkurmay Başkanı Sarath Fonseka, daha geçtiğimiz yıl Tamil gerillalarını bozguna uğrattığı için ülkede kahraman ilan edilmiş ve madalya verilmişti. Ancak, görevdeyken siyaset yapması yasalara aykırıydı. Sonuç olarak Tamilleri yenilgiye uğratan kahraman general, yasaları çiğnediği gerekçesiyle tutuklandı. Yargılandığı askeri mahkemede, rütbelerinin sökülmesine, şeref madalyalarının geri alınmasına karar verildi.Peki, bizde nasıl oluyor?


Bizimkiler, bir kez kahramanlık payesi aldılar mı artık dünyada görülmeyen bir dokunulmazlık zırhına sahip oluyorlar. Sanki hiçbir yasa, hiç bir kanun onlar için geçerli değilmiş gibi kafa tutabiliyorlar.


Faili meçhul cinayetlerden, darbe planlarına kadar, hangi tür yasadışı işlere bulaştıkları iddia edilirse edilsin, ifade vermeye gitmiyorlar.

Sivil mahkemelerin, haklarında verdiği tutuklama kararını tanımıyorlar. Siyaset yapmaya devam ediyorlar..Halkın oylarıyla seçilmiş iktidara ve Cumhurbaşkanına açıktan cephe alabiliyorlar..


Bazı genaller hakkında böylesine ciddi iddialar yumağı var iken, ne yazık ki toplumun bir kesimi, savcılara "Onlar kahramanlarımızdır, nasıl olur da ifadeye çağırabilir, haklarında soruşturma açabilirsiniz" diyebiliyor. Aynı kesim, darbe anayasanın değiştirilmesine de karşı çıkıyor.

Bu durumu anlamak demokratlar için çok zor olsa da netice itibariyle, bizim generaller çok şanslı.. İyi ki Sri Lanka'da yaşamıyorlar.

13.8.2010

DİĞER HABERLER